2014 KPSS,ders notları,başvuru tarihleri,soruları
» 
Tapu Kadastro Bölümü İş Olanakları
a aa
Tarih : 02 Mayıs 2011 21:46
Tapu Kadastro Bölümü İş Olanakları
Tapu Kadastro Bölümü İş Olanakları
reklam

İki yıllık tapu kadastro bölümü mezunlarının iş sahaları oldukça geniştir, Özellikle kpss sınavında atanmaları oldukça kolay olmaktadır. Mezunlarının  hemen iş bulabildiği tapu kadastro bölümü, 2 yıllık meslek yüksek okuluna gitmek isteyenler için oldukça ideal bir bölüm.

Gazi Üniversitesi’ne bağlı faaliyet gösteren iki yıllık Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olanlar, hemen devlet memuru olabiliyorlar.

Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş olmak yeterli  oluyor. Elindeki sınav sonuç belgesini gösterip Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde devlet memuru olarak, 1300 ila 1500 lira maaşla işe başlanıyor.

KİMLER OKUYABİLİYOR?

Her yıl 30 ila 35 mezun veren okula Tapu Kadastro Meslek Lisesi mezunları sınavsız geçiş yapabiliyor. Bu liselerden yeterli talep gelmediğinde ise ÖSS’yi kazanıp bu okulu tercih eden adaylar puan sıralamasına göre okula kabul ediliyor.

HER MEZUNA İŞ VAR

1982 yılına kadar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren okul, YÖK’ün kurulmasıyla Gazi Üniversitesi bünyesine geçiyor. Her yıl 30 ila 35 mezun veriyor. Ancak genel müdürlüğün ihtiyacı 70 ila 80 personel olduğu için bu ihtiyacı karşılamakta zorluk çekiliyor. Kurum, eleman ihtiyacını karşılarken Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu mezunu olma şartı aradığı için de başka bir okul mezunu işe giremiyor.

Gazi Üniversitesi Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Serdar Altınok, “Genel müdürlüğün ihtiyacını karşılayamıyoruz. Zaten bizden mezun sayımızı artırmamızı istiyorlar. Ancak fiziki yetersizlik nedeniyle bunu gerçekleştiremiyoruz” dedi. Altınok, başka üniversitelerin de bu bölümü açmak için başvurduklarını belirterek, “Bu talep kabul görmedi. Çünkü bu bölümün derslerine aynı zamanda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden yöneticiler, uzmanlar giriyor. Biz ders programını onların ihtiyaçlarına göre hazırlıyoruz. Dolayısıyla bu bölümün başka bir üniversite bünyesinde açılma ihtimali de yok” dedi.

ŞİMDİ DE MÜDÜR YETİŞTİRECEKLER

Türkiye genelinde il ve ilçelerde 3 bin 700 civarında tapu kadastro müdürlüğü bulunduğunu anlatan Altınok, iş yoğunluğu nedeniyle bu müdürlerin iki yıl içinde görevden ayrıldıklarına dikkat çekti. Bu nedenle yaklaşık 1500 müdürlüğün boş olduğuna dikkat çeken Altınok, 2 yıllık mezunların da mevzuat gereğince müdür yapılamadığını söyledi. Kurumun bu sorunu aşmak üzere 4 yıllık bölüm açılmasını talep ettiğini belirten Altınok, buna ilişkin  Bakanlar Kurulu kararının da pazartesi günü yapılan toplantıda imzalandığını açıkladı.

ÜNİVERSİTE ADAYLARI BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!

İki yıldır kurumla bu konu üzerinde çalıştıklarını belirten Altınok, 2011-2012 eğitim öğretim dönemine öğrenci alabileceklerini söyledi. Bu yıl yapılacak üniversite sınavında TM puan türünden öğrenci kabul edebileceklerini ifade eden Altınok, ilk yıl 50 ila 80 öğrenci almayı planladıklarını anlattı.

Bu öğrencilerin de 4 yılın sonunda iş bulma sıkıntısı olmayacağını, kamuda belli süre çalışma şartlarını yerine getirdikten sonra ‘görevde yükselme’ yönetmeliğine göre tapu kadastro müdürlüklerinde müdür olarak görev yapabileceklerini söyledi. Altınok, iki yıllık mezunları için 4 yıllık diploma alabilmelerini sağlayacak ayrı bir program açmayı planladıklarını da müjdeledi.

DİĞER GÜNCEL HABERLER HABERLERİ

  • KPSS’nin İptali İçin Dava Açıldı

   KPSS’nin İptali İçin Dava Açıldı

   KPSS üzerine tartışmalar sınavın üstünden 18 gün geçmesine rağmen devam ediyor. Bu tartışmalar özellikle Tarih bölümü soruları üzerinde yoğunlaşmış durumda. Tarih Bölümünda Atatürk İlke ve İnkılapları...

  • ÖSYM’den test kapsamlarına ilişkin açıklama

   ÖSYM’den test kapsamlarına ilişk...

   BASIN AÇIKLAMASI (7 Temmuz 2014) Bugün bazı basın organlarında 5 Temmuz 2014 Cumartesi sabah oturumunda uygulanan 2014-KPSS Lisans Sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi kısmında kılavuzda...

  • 12 Soru KPSS Müfredatında YOK!

   12 Soru KPSS Müfredatında YOK!

   Memurlar-KPSS 2014 Tarih soruları memur adayları için tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlandı. Müfredatta olmayan 12 soruyla karşı karşıya kaldıkları için şaşkına dönen KPSS adayları, yıl boyunca anlatılmayan...

  • KPSS Lisans’a Son 1 Hafta Kala Neler Yapılmalı?

   KPSS Lisans’a Son 1 Hafta Kala N...

   Son 10 günde neler yapılmalı? KPSS?ye sayılı günler kaldı. sayılı gün de çabuk geçer derler. Biz de o halde bu kalan zaman diliminde nasıl çalışırsak, ne yapar nelerden kaçınırsak eğri yayla doğru bir ok...

  • KPSS Sınav Kazandıracak Tarih Notları 2014

   KPSS Sınav Kazandıracak Tarih Notları 2014

   KPSS Tarih Dersi sınavda önemli bir yer tutan derslerin başında gelmektedir.  KPSS Tarihde sıkıntı çekilen konuların başını ise şüphesiz ki Yeni eklenen Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi ila TBMM dönemi...