2014 KPSS,ders notları,başvuru tarihleri,soruları
» 
Tapu Kadastro Bölümü İş Olanakları
a aa
Tarih : 02 Mayıs 2011 21:46
Tapu Kadastro Bölümü İş Olanakları
Tapu Kadastro Bölümü İş Olanakları
reklam

İki yıllık tapu kadastro bölümü mezunlarının iş sahaları oldukça geniştir, Özellikle kpss sınavında atanmaları oldukça kolay olmaktadır. Mezunlarının  hemen iş bulabildiği tapu kadastro bölümü, 2 yıllık meslek yüksek okuluna gitmek isteyenler için oldukça ideal bir bölüm.

Gazi Üniversitesi’ne bağlı faaliyet gösteren iki yıllık Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olanlar, hemen devlet memuru olabiliyorlar.

Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş olmak yeterli  oluyor. Elindeki sınav sonuç belgesini gösterip Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde devlet memuru olarak, 1300 ila 1500 lira maaşla işe başlanıyor.

KİMLER OKUYABİLİYOR?

Her yıl 30 ila 35 mezun veren okula Tapu Kadastro Meslek Lisesi mezunları sınavsız geçiş yapabiliyor. Bu liselerden yeterli talep gelmediğinde ise ÖSS’yi kazanıp bu okulu tercih eden adaylar puan sıralamasına göre okula kabul ediliyor.

HER MEZUNA İŞ VAR

1982 yılına kadar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren okul, YÖK’ün kurulmasıyla Gazi Üniversitesi bünyesine geçiyor. Her yıl 30 ila 35 mezun veriyor. Ancak genel müdürlüğün ihtiyacı 70 ila 80 personel olduğu için bu ihtiyacı karşılamakta zorluk çekiliyor. Kurum, eleman ihtiyacını karşılarken Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu mezunu olma şartı aradığı için de başka bir okul mezunu işe giremiyor.

Gazi Üniversitesi Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Serdar Altınok, “Genel müdürlüğün ihtiyacını karşılayamıyoruz. Zaten bizden mezun sayımızı artırmamızı istiyorlar. Ancak fiziki yetersizlik nedeniyle bunu gerçekleştiremiyoruz” dedi. Altınok, başka üniversitelerin de bu bölümü açmak için başvurduklarını belirterek, “Bu talep kabul görmedi. Çünkü bu bölümün derslerine aynı zamanda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden yöneticiler, uzmanlar giriyor. Biz ders programını onların ihtiyaçlarına göre hazırlıyoruz. Dolayısıyla bu bölümün başka bir üniversite bünyesinde açılma ihtimali de yok” dedi.

ŞİMDİ DE MÜDÜR YETİŞTİRECEKLER

Türkiye genelinde il ve ilçelerde 3 bin 700 civarında tapu kadastro müdürlüğü bulunduğunu anlatan Altınok, iş yoğunluğu nedeniyle bu müdürlerin iki yıl içinde görevden ayrıldıklarına dikkat çekti. Bu nedenle yaklaşık 1500 müdürlüğün boş olduğuna dikkat çeken Altınok, 2 yıllık mezunların da mevzuat gereğince müdür yapılamadığını söyledi. Kurumun bu sorunu aşmak üzere 4 yıllık bölüm açılmasını talep ettiğini belirten Altınok, buna ilişkin  Bakanlar Kurulu kararının da pazartesi günü yapılan toplantıda imzalandığını açıkladı.

ÜNİVERSİTE ADAYLARI BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!

İki yıldır kurumla bu konu üzerinde çalıştıklarını belirten Altınok, 2011-2012 eğitim öğretim dönemine öğrenci alabileceklerini söyledi. Bu yıl yapılacak üniversite sınavında TM puan türünden öğrenci kabul edebileceklerini ifade eden Altınok, ilk yıl 50 ila 80 öğrenci almayı planladıklarını anlattı.

Bu öğrencilerin de 4 yılın sonunda iş bulma sıkıntısı olmayacağını, kamuda belli süre çalışma şartlarını yerine getirdikten sonra ‘görevde yükselme’ yönetmeliğine göre tapu kadastro müdürlüklerinde müdür olarak görev yapabileceklerini söyledi. Altınok, iki yıllık mezunları için 4 yıllık diploma alabilmelerini sağlayacak ayrı bir program açmayı planladıklarını da müjdeledi.

DİĞER GÜNCEL HABERLER HABERLERİ

  • ÖSYM 10 Bin Kişinin Memurluğu Yanacak

   ÖSYM 10 Bin Kişinin Memurluğu Yanacak

   10 bin kişinin KPSS dosyalarının tekrar  açılmasıyla memuriyetlerinin yanması söz konusu. ÖSYM Başkanı Ali Demir 2010’daki KPSS soruşturması ile yaptığı açıklamada ‘İnceleme, 2010 öncesiyle kalmayacak’...

  • 2015 PTT 2000 Personel Alım İlanı

   2015 PTT 2000 Personel Alım İlanı

   2014 KPSS giren memur adaylarının merakla beklediği PTT alımları için güzel haber geldi. memurlar.net tarafından yapılan habere göre yakın zaman içinde PTT 2000 Personel alımı yapacak. işte...

  • 2015 Gümrük Bakanlığı 3000 Personel Alım İlanı

   2015 Gümrük Bakanlığı 3000 Personel Al...

   Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 3 bin personel almayı öngörüyor. Kritik önem taşıyan bazı sınır kapılarına da işlemlerin daha hızlı yürütülebilmesi amacıyla 'duble yol' yapılması planlanıyor2014 yılını ihracat...

  • KPSS A Grubunda Yeni Kariyer Mesleği : İL Tapu Uzman Yardımcılığı

   KPSS A Grubunda Yeni Kariyer Mesleği :...

   En az iki aşamalı sınavlarla girilen A grubu kariyer mesleklere yeni bir meslek daha ekleniyor: İl Tapu Uzman Yardımcılığı   En az iki aşamalı sınavlarla girilen A grubu kariyer mesleklere yeni bir...

  • Adalet Bakanlığı 3912 personel alacak

   Adalet Bakanlığı 3912 personel alacak

   ADALET BAKANLIĞI ZABIT KATİBİ ALIM İLANI Adalet Bakanlığı 3.606 sözleşmeli zabıt katibi, 306 kadrolu zabıt kâtibi alım ilanına çıktı.Başvurular 26 Ocak 2015 Pazartesi günü başlayıp, 6 Şubat 2015 Cuma günü...